Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, pamiętaj o szczepieniu swojego pupila. Zwierzę około tydzień przed zaszczepieniem powinno zostać odrobaczone. Szczepimy tylko zwierzęta zdrowe.
Poniżej przedstawione zostały schematy szczepień profilaktycznych.
Koty
- Cykl szczepień kociąt składa się z 2 lub 3 szczepień
- Pierwsze szczepienie kota powinno odbyć się około 8 tygodnia życia. Szczepienie ma za zadanie uodpornić kota przeciwko herpesvirusowi, calicivirusowi oraz wirusowi panleukopenii. Jest to zestaw szczepień zasadniczych, które powinny być wykonane u każdego kota, niezależnie od tego czy jest kotem wychodzącym czy też przebywającym w domowym zaciszu.
- Kolejne szczepienie przeprowadza się po okresie 4 tygodni. Można użyć do tego szczepionki podstawowej, trzyskładnikowej (takiej jak podczas pierwszego szczepienia) lub poszerzonej zabezpieczającej kota przed Chlamydophila Felis i wirusem białaczki.
- Kot powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Iniekcje tej szczepionki wykonywane są 4 tygodnie po drugim szczepieniu.
- Po 12 miesiącach powtarzamy szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym kotów oraz wściekliźnie.
- Szczepienie przeciwko wirusowej białaczce kotów zalecane jest u wszystkich kotów wychodzących. Powinno być powtarzane co roku.
- U kotów dorosłych zasadnicze szczepienia, wykonujemy co 3 lata. Wściekliznę doszczepiamy co 1-3 lata zależnie od użytej szczepionki.
Psy
- Cykl szczepień szczeniąt składa się z 4 szczepień.
- Pierwsze szczepienie powinno odbyć się między 6-8 tygodniem życia psa. Jest to szczepienie przeciwko parwowirozie oraz nosówce psów.
- Drugie szczepienie wykonujemy po 3-4 tygodniach. Szczepionka zabezpiecza przed parwowirozą, nosówką, zakaźnemu zapaleniu wątroby oraz parainfluenzą psów. Jest to zestaw szczepień zasadniczych tj. takich, które powinny być wykonane u każdego psa.
- Trzecie szczepienie odbywa się po 3-4 tygodniach. Do wyżej wymienionych chorób dołącza jeszcze zabezpieczenie przed leptospirozą psów.
- Cykl szczepień kończymy szczepieniem przeciwko wściekliźnie, które odbywa się po kolejnych 3-4 tygodniach. Jest to szczepienie obowiązkowe.
- Po 12 miesiącach wykonujemy szczepienie przypominające przeciwko wściekliźnie oraz chorobom zakaźnym.
- Dorosłe psy muszą być corocznie szczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienia w kierunku chorób zakaźnych psów powinny być powtarzane co 3 lata.
- Możliwym jest zabezpieczenie psów przeciwko boreliozie. Szczepimy psa dwukrotnie w odstępie 4-6 tygodniowym co zabezpiecza psa przed chorobą na okres 1 roku. Borelioza jest chorobą odkleszczową, dlatego szczepienie zaleca się wykonywać szczególnie u psów spędzających dużo czasu na terenach zalesionych.
- U psów z tendencją do zakażeń górnych dróg oddechowych, pochodzących z dużych hodowli lub schronisk dla zwierząt, zaleca się wykonanie szczepienia dodatkowego przeciwko wirusowi parainfluenzy oraz Bordetella bronchiseptica. Dawkę przypominającą podajemy co roku. Jest to szczepienie donosowe.
Króliki
- Szczepienia mające na celu zabezpieczenie królików przed myksomatozą i krwotoczną chorobą królików, można wykonywać od 6 tygodnia życia.
- Dorosłe króliki powinny być szczepione co roku, najlepiej w okresie wiosennym.